Skúsili ste už výberovú kávu? Pre mnohých ľudí už káva prestala byť rutinnou záležitosťou a zdrojom kofeínu. Je pravda, že existuje ešte veľa skeptikov, ktorí si myslia, že rozruch okolo výberovej kávy je prehnaný a nevidia rozdiel medzi ňou a bežnou komoditou.   

 

Čo je na výberovej káve také výnimočné?  

Poďme na to od začiatku: káva nie je len tak nejaké ovocie, ktoré dokáže rásť kdekoľvek na svete, okrem nadštandardných podmienok na pestovanie potrebuje aj každodennú starostlivosť - od zasadenia až po spracovanie. Za tým všetkým sú konkrétni ľudia - farmári, ktorí venujú svoje úsilie vypestovaniu toho, čo my pražiari potrebujeme a vy očakávate - výberovú kávu jasného pôvodu, vysokej kvality.  Ak chcete vidieť za šálkou kávy viac ako jedinečný chuťový zážitok, skúste sa pozrieť aj na to, že celý tento proces podporuje rôzne regionálne projekty v konkrétnej krajine, mení život farmárov k lepšiemu (ak nie sú v tomto reťazci zanedbávaní). Okrem pestovania a spracovania  je v tomto procese mnoho ďalších faktorov, ktoré vplývajú na finálny produkt. To si však mnoho ľudí vôbec neuvedomuje a preto nevidia vyššiu cenu takejto kávy ako opodstatnenú  (vo väčšine prípadov naráža koncový zákazník na príliš vysokú cenu za balíček, avšak v konečnom dôsledku platí pri komoditnej káve za to, čo sa nachádza vo vnútri balíčka omnoho viac). Napríklad výberové zrno potrebuje  vysoko špecifický prístup pri pražení a roky skúseností, neoddeliteľnou súčasťou výroby  kvalitnej  kávy  je výber zrna - kým vie pražiar relevantne vybrať to správne zrno do jeho ponuky, musí mať odpité neskutočné kvantá rôznych káv. 

 

Pomoc v šálke – váš zážitok pomáha zlepšovať život druhých

Je to nekonečný vesmír poznávania a  ponúka na pomyselnom konci zážitok vo vašej šálke - to máme pri svojej práci pred očami. Môžem povedať, že väčšine skutočne zapálených  výrobcov a pražiarov nejde len o holé čísla a predaj, záleží nám na produkte, robíme to s láskou, celým srdcom a práve úsilie a odhodlanie malých a stredných pražiarní je to, čo posúva každodenné pitie kávy na novú úroveň.

Preto: Nešetrite na sebe pri pití kávy! Výberová káva je surovinou, ktorá nás nielen nakopne, ale aj pohladí chuťové poháriky .... Myslite aj na to, že okrem podpory lokálneho a často doslova rodinného podnikania pomáhame aj rozvoju komunít a zlepšeniu života v oblastiach, ktoré nemajú veľa iných možností - myslite na tých najdôležitejších „malých“ ľudí v tomto reťazci.  

Nezabúdajte - život je naozaj krátky na to,  aby sme pili len obyčajnú kávu.  Káva môže byť plná chutí, emócií, zážitkov a spomienok....


Good Times